2-Carb-8. Aldózok

2-Carb-8.1. Triviális nevek

A három-, négy-, öt- és hatszénatomos aldózoknak triviális neve van, amelyeket Fischer-projekcióban levő képletükkel együtt az I. ábra mutat be (l. a 2-Carb-2.2 szabályt). (L. még a triviális nevek listáját a Függelékben).

2-Carb-8.2. Szisztematikus nevek

A szisztematikus neveket az alapnévhez illesztett egy vagy több konfigurációs előtaggal képezzük. A három-, négy-, öt-, hat-, hét-, nyolc-, kilenc-, tízszénatomos aldózok alapneve trióz, tetróz, pentóz, hexóz, heptóz, októz, nonóz, dekóz. A láncot úgy számozzuk, hogy a karbonilcsoport az 1. számot kapja.

A szénhidrátok CHOH csoportjainak konfigurációját az I. ábra megfelelő konfigurációs előtagjaival jelöljük. Ha szisztematikus nevekben használjuk, ezeket az előtagokat mindig kicsi (a kezdőbetű is az) és dőlt betűvel jelöljük. Mindegyik előtagot D vagy L előtag előz meg (az I. ábra csak a D-sorozatot mutatja).

Példák:

      D-ribo-Pentóz a D-ribóz;
      D-manno-Hexóz a D-mannóz szisztematikus neve.

A triviális nevet előnyben részesítjük az alapvető monoszacharidok és azon származékaik elnevezésében, amelyekben a sztereocentrumok érintetlenek.

2-Carb-8.3. Többszörös konfigurációs előtagok

A több mint négy, egymással közvetlenül szomszédos királis centrumot tartalmazó aldózokat az alapnévhez illesztett kettő vagy több konfigurációs előtaggal jelöljük. Az előtagokat a királis centrumokhoz négyes csoportokban rendeljük, úgy, hogy a C-1 atomhoz legközelebbi csoporttal kezdjük. Az elnevezésben C-1 atomtól legtávolabb eső szénatomok csoportjhoz tartoz&oáacute; előtagot (amely négynél kevesebb szénatomot is tartalmazhat) említjük először.

Példák:


D-glicero-D-glüko-Heptóz
nem D-glüko-D-glicero-heptóz


L-ribo-D-manno-Nonóz
nem D-manno-L-ribo-nonóz

2-Carb-8.4. Királis centrumok többszörös halmazai

Ha a királis centrumok sorozatát akirális centrumok választják el, utóbbiakat elhanyagoljuk és a visszamaradó királis centrumokhoz rendeljük a megfelelő konfigurációs előtagot (négy vagy attól kevesebb királis centrum) vagy előtagokat (négynél több királis centrum).

Példák:


3,6-Didezoxi-L-treo-L-talo-dekóz

Megjegyzés: 1. Erre a megállapodásra nincs szükség az alapvető aldózok, csak a dezoxialdózok, ketózok és hasonló vegyületek elnevezésében (l. a 2-Carb-10.4 és 2-Carb-11.2 szabályokat).
2. Mivel mindegyik, legfeljebb hatszénatomos aldóznak van triviális neve és azt részesítjük előnyben, a szisztematikus neveket csak a magasabb tagszámú aldózokra használjuk. Mindazonáltal a konfigurációs előtagokat használjuk ketózok (l. később) és más monoszacharidok elnevezésében.

2-Carb-8.5. A nagyobb tagszámú aldózok gyűrűs formáinak anomer konfigurációja

Az a és b gyűrűs formákban való használatára l. a 2-Carb-6 szabályt.